6 wskazówek, jak w prosty sposób zostać ekoturystą

Z racji trwających wakacji, warto zastanowić się, czy nasze podróże nie mają negatywnego wpływu na środowisko? Jeżeli tak – co możemy zmienić, aby wpływ ten zminimalizować?

W poprzednim roku liczba turystów była mniejsza o 74% w porównaniu z rokiem 2019 (jest to prawie miliard osób). Przez pandemię Ziemia pierwszy raz od bardzo dawna mogła chwilę odetchnąć. W końcu jednak wszystko wróci do normy i turyści znowu zaczną masowo przemieszczać się po świecie. Obojętnie czy stanie się to już w tym roku, czy dopiero za kilka lat – już teraz zainteresujmy się zrównoważoną turystyką.

Czym jest ekoturystyka

Ekoturystyka, czy właśnie turystyka zrównoważona – nazywamy w ten sposób turystykę przyjazną dla przyrody i krajobrazu. Jest to zjawisko przeciwstawne do turystyki masowej. Ekoturystyka to sposób podróżowania, polegający na dokładnym poznaniu obszarów, które odwiedzamy, jak również na odkrywaniu mało znanych miejsc, jednocześnie szanując środowisko naturalne. Ważne jest, by podróżowanie było bezinwazyjne zarówno dla przyrody, jak również dla społeczności zamieszkującej dany obszar. 

Jak zostać ekoturystą

Przede wszystkim pamiętaj – staraj się być eko, na tyle na ile jesteś w stanie. Nie chodzi o zmienianie wszystkiego, ale o małe decyzje podejmowane świadomie. 

1. Jaki środek transportu wybrać? 

Najbardziej ekologiczny jest transport lądowy. Wiadomo – nie wszędzie da się dotrzeć lądem. Jeżeli nie jesteś w stanie wybrać innej opcji, niż samolot, postaraj się zarezerwować loty bez międzylądowań. Starty i lądowania powodują większość emisji dwutlenku węgla.

Podróżując po Europie, co raz częściej można zdecydować się na wygodne nocne trasy. Ślad węglowy kolei wypada lepiej w porównaniu ze śladem węglowym samochodów oraz autokarów, więc warto wybrać pociąg również przy podróżach krajowych. PKP Intercity dodało w swojej wyszukiwarce informację o śladzie węglowym wybranej podróży. Dzięki temu wiadomo ile kilogramów CO2 emitujemy wybierając podróż pociągiem i o ile mniej w porównaniu z innymi środkami transportu. 

Na przykład, wybierając podróż pociągiem z Katowic do Warszawy, każdy pasażer emituje 8,3 kilograma CO2. Gdyby tą samą trasę pokonać samochodem, emisja CO2 wzrosłaby do 30,4 kilograma. Ta sama podróż samolotem to emisja 72,7 kilograma. 

Podczas zwiedzania miast wybierz rower lub spacer. Przy większych odległościach dobrym pomysłem jest komunikacja miejska.

2. Ekologiczny nocleg? Czy to możliwe? 

Oczywiście! Ekologiczne hotele, czy hostele są coraz bardziej popularne i przystępne cenowo. Warto również wspierać małe, lokalne obiekty. Jeżeli wybieramy wypoczynek poza miastem, zastanówmy się nad wyborem agroturystyki. Ciekawe noclegi blisko natury, w duchu slow możesz znaleźć na platformie Slowhop

Jeżeli zdecydujesz się na nocleg w hotelu, pamiętaj o zasadach less waste. Zacznij od oszczędzania wody i energii elektrycznej. Korzystaj z jednego kompletu ręczników (pomyśl, czy w domu wymieniasz ręczniki codziennie?) Jeżeli posiadasz swoje kosmetyki, nie używaj tych hotelowych. Podczas bufetu nakładaj taką porcję jedzenia, którą na pewno zjesz – zawsze możesz pójść po dokładkę. Staraj się unikać  jednorazowo porcjowanych produktów (taki jak miód, dżem, masło).

3. A co z atrakcjami?

Przede wszystkim nie korzystaj z takich, które wykorzystują zwierzęta. Omijaj miejsca takie jak cyrki, delfinaria, zoo. Przejażdżka na słoniu, czy wielbłądzie nie jest dobrym pomysłem. Tak samo jak zdjęcie z małpką, tygrysem, czy papugą. Te zwierzęta są wykorzystywane i po prostu cierpią. Korzystając z takich atrakcji, wpierasz okrucieństwo w stosunku do zwierząt. 

Lepszym pomysłem jest oglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku – możesz wybrać się na wycieczkę do parku narodowego lub rezerwatu. Można znaleźć również etyczne sierocińce dla słoni, jednak tutaj trzeba uważać i poczytać, czy faktycznie znalezione przez nas miejsce jest etyczne, czy tylko tak się reklamuje. 

Pamiętaj, aby nie dokarmiać dzikich zwierząt. Podczas nurkowania uważaj na rafy koralowe – nie dotykaj ich. Przy zwiedzaniu warto znaleźć lokalnego przewodnika lub instytucję, która jest przyjazna dla środowiska. Trzeba poświęcić trochę czasu na poszukiwania, ale na pewno warto! Tutaj trzeba uważać na zjawisko zwane greenwashing, czyli eko oszustach. Czym jest i jak go rozpoznać dowiecie się tutaj.

4. Ah ten Instagram! Czy zdjęcia mogą być zagrożeniem?

Niestety tak. Zastanów się dwa razy zanim otagujesz lokalizację na Instagramie. Geotag jest niebezpiecznym narzędziem wykorzystywanym przez kłusowników. Podczas wizyty w parkach narodowych i rezerwatach, turyści dodają zdjęcia zwierząt z oznaczeniem miejsca, w którym się znajdują. To ułatwia kłusownikom namierzenie zwierząt. Dlatego zastanów się, czy geotag jest niezbędny przy wrzuceniu zdjęcia z wycieczki. 

Podczas robienia zdjęć nie zbliżaj się do zwierząt, nie schodź z wyznaczonego szlaku, patrz pod nogi. Bądź również etycznym fotografem. Traktuj lokalną społeczność po ludzku, a nie jak obiekt do sfotografowania. Zawsze pytaj o zgodę. Przedstawiaj miejsce, w którym jesteś w sposób autentyczny.

5. Śmieci, śmieci, śmieci… czyli zero waste w podróży

W podróży, tak samo jak w codziennym życiu ogranicz produkowanie odpadów. Chcesz spróbować jedzenia na ulicach Wietnamu? Śmiało! Ale zaopatrz się w wielorazowe sztućce. Zapytaj lokalnych kucharzy, czy mogą nałożyć potrawę do Twojego pojemnika, zamiast używać jednorazowego opakowania. Jeśli lubisz pić przez słomkę – miej swoją wielorazową. 

Zainwestuj w butelkę z filtrem. Jest coraz więcej dyspenserów wody na lotniskach i w innych miejscach publicznych. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i nie musisz kupować kolejnych plastikowych butelek. Na rynku istnieją butelki z filtrami, które eliminują wszelkie bakterie i wirusy, więc można korzystać z nich również podczas podróży do Egiptu, czy Azji. 

Warto przygotować własny prowiant na podróż. Obojętnie, czy jest to jednodniowa wycieczka w góry, czy dojazd na lotnisko. Lepiej poświęcić 20 minut na przygotowanie własnych kanapek, niż kupować przetworzone jedzenie w plastikowych opakowaniach. Przy okazji oszczędzisz pieniądze – jedzenie na lotniskach i dworcach jest bardzo drogie. 

Przed wyjazdem często zdarzają się momenty, w których drukujemy masę niepotrzebnych rzeczy – mapy, informacje, rozkłady jazdy. Zastanów się kilka razy zanim coś wydrukujesz. Lepszym wyborem jest po prostu telefon z dostępem do wszystkich tych informacji. 

6. Przemyślane pamiątki – nie kupuj zbędnego plastiku

Absolutnie nie zabieraj żadnych elementów krajobrazu – skał, roślin, muszli! Wiele zwierząt wykorzystuje puste muszle do ukrycia się przed napastnikiem. Wywóz takich „pamiątek” jest w wielu krajach nielegalny. Widzisz piękną roślinę, którą chciałbyś posadzić w domu? Niestety, przywożenie szczepek roślin jest bardzo niebezpieczne. W ten sposób narażasz nasze rodzime rośliny na różne choroby. 

Odradzam również kupowania pamiątek produkowanych masowo – tak zwanej „chińszczyzny”. Są one słabej jakości i nie mają nic wspólnego z miejscem, które odwiedzasz. Kupowanie takich pamiątek nie tylko generuje kolejne odpady, ale przede wszystkim wspiera fabryki, w których pracują ludzie za głodowe stawki. Wybieraj pamiątki produkowane przez lokalną społeczność, najlepiej z naturalnych materiałów. Pocztówki też nie są najgorszym wyborem (oczywiście takie wykonane z papieru, bez dodatków brokatu i innych sztucznych zdobień). 

I na koniec kilka słów o wolontariatach…

Istnieje wiele sposobów, żeby podczas podróży zmienić choć trochę świat. Dobrym pomysłem są różnego rodzaju wolontariaty. Oczywiście tutaj również zachęcam do zrobienia dokładnego researchu, czy instytucja faktycznie jest etyczna i pomaga środowisku i lokalnej społeczności. Istnieje wiele opcji, zarówno na dłuższe, jak i krótsze wyjazdy. Ciekawym pomysłem jest platforma Workaway oraz praca na farmach ekologicznych

Podczas tych wakacji nie pędźmy tak. Zatrzymajmy się na chwilę. Odpocznijmy. Na prawdę nie musimy odhaczać wszystkich „must see” w danym kraju. Zwiedzajmy zgodnie z naszym upodobaniem, a nie z tym, co aktualnie jest modne. 

Matka Ziemia jest naszym wspólnym domem i mamy prawo podróżować, by ją podziwiać. Jednak pamiętajmy o tych kilku zasadach, które zostały tu przedstawione. Dla nas to małe zmiany, które dla środowiska mają ogromne znaczenie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *